تحصیل و زندگی در هندوستان

آئینه ای از زندگی یک زوج جوان در حیدرآباد

چرا ام بی ای؟

چرا ام بی ای؟

به قول ماتسوشیتا : شما مدیر تربیت کنید، همه چیز خودش می آید.

در دنیای امروز که همه تصمیمات حتی مسائل سیاسی تابعی از مسائل اقتصادی است، سازمانها بیش از هر زمانی دیگری به داشتن استراتژی برای پیروزی بر رقیبان نیازدارند. سال هاست که شرکت ها در جهت استراتژی خود، به تربیت مدیران دست می زنند. برخی از آنها مثل لوفتانزا ، جنرال الکتریک و... خود به تاسیس دانشکده مدیریت کسب و کار اقدام کرده اند.

چرا (MBA (Management Business Administration ؟


الگوی توسعه بر مبنای دانایی محوری در سال های اخیر به عنوان الگوی برتر دنیا شناخته شده است و بیشتر کشورها سعی می کنند با شناسایی این الگو آن را پیاده کنند. آنچه که در مدیریت کلان یک کشور و یا سازمان نسبت به مقوله دانایی محوری بیش از هر چیز خودنمایی می کند توانایی بکارگیری و بهره وری از دانش به عنوان اصلی ترین سرمایه ملی و سازمانی است.
با رسیدن به این بینش با مقوله جدیدی به نام مدیریت دانش مواجه خواهیم بود با توجه به رسالت اصلی سازمان ها که بر مبنای توسعه کسب و کار و توسعه اقتصادی است مدیران ارشد سازمان ها وظیفه دارند میان دو مقوله مدیریت دانش سازمان و اقتصاد رابطه مناسبی را پیدا کنند. به عبارت بهتر مدیران باید بتوانند با دارایی های موجود خود بهترین راه حل های ممکن را که منجر به موفقیت های اقتصادی می شود پیدا کنند و در بازار رقابتی از حداقل فرصت ها، حداکثر موفقیت ها را بسازند
.
رسیدن به چنین جایگاهی نیاز به در اختیار داشتن مدیرانی آینده نگر، دقیق و کاردان، برنامه ریز و فرصت شناس و شجاع دارد
.
رشته MBA
به عنوان یک رشته عام می تواند زمینه ای را برای پرورش چنین روحیه و نگرشی را در افراد با تخصص های پایه ای مختلف فراهم آورد و آنها را برای مدیریت تخصصی با شاخصهای ذکر شده آماده سازد.
MBA
جزو آن دسته رشته هایی است که علیرغم گذشت 11 سال از عمر تدریس آن در ایران هنوز به طور کامل شناخته نشده است و اکثر افراد بدون داشتن اطلاعات کافی و آگاهی از توانایی های خود وقت خود را صرف شرکت در کنکور این رشته می کنند اما نتیجه مطلوب را حاصل نمی کنند . موسسه تحقيق و توسعه صنعت حداث با تشکيل بانک اطلاعاتی جامع، آمادگی ارائه مشاوره تخصصی به علاقه مندان اين رشته را بدست آورده است تا علاقه مندان این رشته با آگاهی اقدام به تخصيص هزینه و وقت خود برای ادامه تحصیل در آن نمایند
.
قدمت MBA
در دنیا به حدود 100 سال می رسد گسترش سریع این رشته در سالهای دهه 60و 70 میلادی منجر به این شد که در ایران نیز در دهه 70 میلادی مرکزی تحت عنوان ICMS و با همکاری دانشگاه هاروارد راه اندازی شود که متاسفانه بعد از انقلاب مورد بی توجهی قرار گرفت و منحل گردید. دومین گام در این راستا توسط سازمان مدیریت صنعتی برداشته شد که در اواخر دهه 60 شمسی اقدام به راه اندازی دوره مدیریت اجرایی EMBA نمود لیکن به دلیل عدم تبلیغات مناسب و نیز شرایط دشوار ورود جای چندانی در میان فارغ التحصیلان جدید باز نکرد. سرانجام در اول دهه 80 شمسی دانشگاه صنعتی شریف به اتکای وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازی این رشته با توجه به نیاز شدید کشور نمود. علی رغم این تلاشها، هنوز تا رسیدن به سطح کشورهای توسعه یافته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه راه درازی در پیش رو داریم. رشته MBA امروزه یکی از معیارهای رشد کشورها محسوب می شود، سالیانه در سنگاپور حدود 30 دوره MBA (با 4 میلیون نفر جمعیت) و در آمریکا 700 دوره MBA برگزار می شود. در ایران تعداد دوره ها و ظرفیت های مورد پذیرش و شرایط بسیار محدود و دشوار است.

تحصیل در هندوستان

تحصیل و زندگی در هندوستان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط علی  |